Ingredience jsou ve vakuovací zásuvce pod tlakem uzavřeny s 99% vzduchotěsností. Potraviny tak mají delší trvanlivost a marinády rozvinou svou plnou chuť.
My jsme naložili vepřovou krkovici s troškou soli, pepře a kapkou oleje. Zavakuovali a nechali v lednici 2 hodinky. To je jakoby jste měli maso naloženo 2 dny.
Díky vakuu se přidaná sůl a bylinky krásně dostanou dovnitř do masa. Pak stačí buď jen upravit klasickým způsobem - třeba udělat řízky nebo upéct s teplotní sondou a máte hotovo.
Požitek z jídla a chuť masa, kterou vytvoříte, je opravdu úžasná.
Vakuovací zásuvka se používá ještě pro přípravu jídla při použití metody Sous-vide. Maso si zavakuujete, necháte odležet a pak společně se sáčkem připravíte metodou Sous-vide. Díky vakuu je tak zajištěn optimální přenos tepla v průběhu vaření.
A co je to ta metoda se zajímavým názvem Sous-vide?
Metoda, při níž se potraviny připravují ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s řízenou teplotou. V parní troubě stačí, když položíte obal s potravinou na mřížku nebo na plech a zapnete vaření metodou sous-vide. Takto vakuované potraviny (maso, ryby, zelenina nebo ovoce) se pošírují po různě dlouhou dobu. Většinou jde o několik hodin při přesně vypočítané teplotě, která je nižší než bod varu. Nejčastěji při teplotě v rozmezí 55 – 60 °C. Důvodem je zachování přirozené chuti, šťávy a potravina nezmění svoji texturu při stejnoměrném ohřívání.
Na co dále lze použít vakuovací zásuvku:
vakuování potravin do mrazničky - ušetří vám místo
vakuování suchých plodů - ořechů - zabrání žluknutí
vakuování potravin - například již rozdělané balení sýru znovu zavakuujete a vydrží v lednici mnohem déle
vakuování rozdělané sklenice vína
vakuování džemů a marmelád
A co díky vakuovací zásuvce ušetříte?
Zejména čas a energii. Ale také nebudete tolik plýtvat potravinami. Můžete vakuovat jak potraviny čerstvě nakoupené, tak i jídla, která uvaříte.